Otthonteremtési támogatás
Ha gyermeket nevelsz, akkor otthonod korszerűsítésére is kaphatsz lakásfelújítási támogatást. A felújítási költségek felére, de meg kell szerezniük 3 millió forintot a munkálatok befejezésével és a számlák kifizetésével, és az állam visszatérésével.
Természetesen az „ingyen pénz” elnyeréséhez különféle érzéseket kell teljesíteni, ráadásul a különböző szerkezeti feltételeket megkülönböztetni.
A vissza nem térítendő támogatás összege a számlával igazolt felújítási költségek 50 százaléka, de 3 millió forint lehet, a támogatás összegében az anyagköltséget, valamint a vállalkozói díjat 50-50 arányos arányban kell megadni. Az igénylést a Magyar Államkincstárhoz (MÁK) kell benyújtani, akár elektronikusan is. A felújítási költségeket számlával kell igazolni, a számlákat január elsejétől lehet gyűjteni. Az igénylést az utolsó számlák kiegyenlítésével 60 napon belül indítható.


Figyelni kell a sorrendre
Fontos, hogy a felújítással kapcsolatos számlákat csak a véletlenszerűen figyelembe kell venni a MÁK, amikortól az ingatlannak megvan a használatba vételi engedély vagy más néven lakhatási engedély, hatósági engedély. Ez szerepel a kincstár oldalán a gyakran ismételt kérdések gyűjteményében (GYIK) is. Ott azt írják, az adásvételi aláírása után, de a használatbavételi engedély kézhezvétele előtt nem lehet számlát gyűjteni. Illetve hogy a még fel nem épült otthonra nem vehető igénybe a támogatás, amíg az ingatlan-nyilvántartásba nem jegyzik be.
De ez nem elég, a lakcímbejelentésnek meg kell lennie, és csak az azután kiállított számlák vehetőek figyelembe. Ez úgy derült ki, hogy több támogatást kérő ügyfélkártya a MÁK-tól a héten olyan jelentős, mint ez a szerep - mondta Valkó András. Vagyis ezek szerint csak a lakcímbejelentés után lehet kezdeni gyűjteni a számlákat. Tartózkodási hely címére nem lehet felvenni a támogatást.
Egy kis számtan
- Ha a felújítás teljes költsége 6 millió forint, az anyagköltség 4,5 millió forint, a munkád 1,5 millió forint, akkor a kifizethető a maximális támogatás, azaz a 3 millió forint. Méghozzá azért, mert megvan a 1,5-1,5 millió forintnyi anyagköltség és munkadíj, így teljesül az arányukra vonatkozó 50-50 pontos elvárás.
- abban a felújítás teljes költsége 5 millió forint, az anyagköltség 4 millió forint, a munkadíj 1 millió forint, akkor a kifizethető támogatás 2 millió forint. Ebben az esetben a maximális támogatási összeg 2,5 millió forint lehet, de mivel a munkadíj csak 1 millió forintnyi, így az 50-50 pontos szabályos érvényes, ha az anyagköltségből csak egy millió forint veszélyes, így lesz egy kifizethető támogatás 2 millió forint.
- Amikor viszont a felújítás teljes költsége egymillió forint, és ez a teljes egészében anyagköltség, vagyis a munkadíjról nincs számla, akkor nem fizethető ki támogatás. Ekkor a felújítás költsége alapján egy kifizethető támogatás 500 ezer forint lenne, ha lenne 250 ezer forint összegű munkadíjról szóló számla. De mivel nincs, így a támogatás nem jár.


